loader
Biżuteria antykwaryczna

Od klasycyzmu do art deco czyli kilka słółw o biżuterii antykwarycznej

Biżuteria antykwaryczna z dawnych lat jest pełna oryginalności, mistrzowskiego rzemiosła i dekoracyjnych ornamentów. Kolekcjonerzy kochają małe arcydzieła sztuki jubilerskiej i zawsze szukają wyjątkowych prezentów dla bliskich.

W biżuterię vintage można albo zainwestować, albo po prostu kupić i nosić. Jej ponadczasowy design często przewyższa masowo produkowane bibeloty. Jest fascynująca nie tylko ze względu na swoją wartość artystyczną i kunszt wykonania, ale także historię, którą zawiera. Te ponadczasowe produkty są bardzo kolekcjonerskie i większość kolekcjonerów o tym wie. Wiedza ta jest cenna dla szerszego grona nabywców. Ten mini-przewodnik pomoże Ci w kolekcjonowaniu biżuterii wykonanej  z tego okresu, warto sprawdzić wyjątkowe miejsce z biżuterią antykwaryczną.

Klasycyzm lub powrót do starożytności

W XIX wieku nastąpiło ożywienie w projektowaniu biżuterii inspirowanej starożytnym Rzymem i Grecją. Palmety występowały w wielu formach, w tym stylizowanych liści palmowych, meandrów, linii prostych odbijających się pod kątem oraz wzorów liści akantu. Oprócz funkcji dekoracyjnej biżuteria może być również wykorzystywana do odzwierciedlania emocji i uczuć, takich jak miłość, przyjaźń, czy smutek po śmierci bliskiej osoby. Bardzo popularne są tzw. sekretniki, czyli zamknięte medaliony służące do przechowywania pamiątek, takich jak spinki do włosów czy zdjęcia, które związane są z bliską osobą. W tym miejscu narodził się styl sentymentalno-żałobny. Składa się on z biżuterii złotej z czarną emalią, onyksem lub perłami. Do wspominania dalekich podróży wykorzystuje się również szlachetne opady, takie jak koral czy kamienne kamee. W okresie klasycyzmu biżuteria była oznaką przynależności społecznej. Była ona wykonywana z drogich materiałów i szlachetnych kamieni szlachetnych oraz charakteryzowała się wysokim poziomem rzemiosła. Najcenniejszymi klejnotami były diamenty i ametysty w złocie.

Mieszczaństwo biedermeierowskie

Najbardziej poszukiwana i najczęściej spotykana w antykwariatach jest biżuteria z około pierwszego ćwierćwiecza, czyli z okresu biedermeieru. Lata 30. XIX wieku, po zakończeniu wojen napoleońskich, nie obfitowały w szlachetne materiały. Dla podkreślenia elegancji i przepychu w ozdobach jubilerskich stosowano ornamenty wykonane na wzór rokokowy. Stosowano jednak nowsze, tańsze materiały, np. dmuchane, drążone lub topione złoto. Powszechne było również pokrywanie cienkiej blachy osiemnasto- lub czternastokaratowym złotem. Następnie była ona misternie zdobiona repusem, grawerunkiem lub kolorową emalią. Złoto często zastępowano tańszymi metalami, takimi jak mosiądz czy tombak. Dlatego też biżuteria biedermeierowska, choć sprawia wrażenie ciężkiej i dużej, jest w rzeczywistości bardzo lekka. Bransolety i broszki były zdobione szlachetnymi kamieniami szlachetnymi. Biedermeier uwielbiał korale, granaty i turkusy. W tańszej wersji zastąpiono je kolorowym szkłem, które przypominało kamienie. Nauki przyrodnicze wpłynęły na projektowanie biżuterii w drugiej połowie XIX wieku. Do popularnych motywów zwierzęcych i roślinnych należały węże, kwiaty i winorośle.

Biżuteria antykwaryczna

Dekoracyjna secesja

Pod koniec XIX wieku biżuteria została zdominowana przez płynne linie i ornamenty inspirowane naturą. W okresie secesji dominowały motywy w sztuce jubilerskiej złotników. Wykorzystywali oni kwiaty, gałązki i liście, a także figurki kobiet oraz ornamenty zwierzęce i roślinne. Warsztat jubilerski został wzbogacony o nowe materiały. Kamienie szlachetne zastępowano metalami, takimi jak srebro i złoto, a także masą perłową, kością słoniową i szkłem. Nowością w tym okresie były rogowe grzebienie.

Art Deco z wyrafinowanym akcentem

Ten elegancki styl wprowadził do biżuterii geometryzację i uprościł formy. Każdy strój eleganckiej kobiety zawierał biżuterię. Emancypacja to uwolnienie się od sztywnych norm mody i zachowania. Kobiety obcinały włosy i sukienki. Nosiły kapelusze i garnitury do biżuterii art deco. Nowy wygląd wymagał biżuterii, aby nadążyć. Inspirowane starożytnym Egiptem, Rzymem i Grecją, akcesoria biżuteryjne są nowoczesne i geometryczne. Dominujące połączenie kolorów czerni i bieli jest używane, często w połączeniu z perłami i diamentami. Popularne i modne są nie tylko drogie metale i kamienie, ale także materiały równie eleganckie i efektowne, ale znacznie bardziej przystępne cenowo, takie jak bakelit czy jadeit, kryształ górski, bursztyn i kryształ górski. Coraz bardziej popularna staje się biżuteria sztuczna, ale w nowoczesnej i awangardowej formie. Dzieje się tak dlatego, że w biżuterii art deco ważniejsze od drogiego materiału było nowoczesne wzornictwo i kunszt wykonania.

Biżuteria antykwaryczna jest wyjątkowa. Wzory vintage są wyjątkowe ze względu na oryginalne motywy, stare techniki i metale szlachetne. Jest to wciąż cel wielu kolekcjonerów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz